Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aracımda marş basmıyor, ne yapabilirim?

134,261
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Aracımda marş basmıyor, ne yapabilirim?

Araçlarda marş basmamasının nedenlerinin başında akü sorunları gelir. Kontağı çevirdiğimizde göstergedeki ışıklar çok az yanıyor ya da yanmıyorsa aküde bir sorun olduğunu anlayabiliriz. 

Akü aracı çalıştıracak yeterli voltaja sahip değilse aracın garanti süresine bağlı olarak öncelikle servisle bağlantı kurmalıyız. Çünkü normal koşullarda garanti kapsamındaki bir aracın aküsünün bitmemesi gerekir.

Aracın yaşı ilerlediğinde ve akünün değişim zamanı geldiyse en yakın zamanda aracı servise götürmemiz gerekir. Akü değişim zamanı ortalama 3-4 yıldır ancak bu süre çevre şartları ve otomobilin şartlarına göre 5 yıla kadar çıkabilir.

Aracımızda marş basmıyor ve bu aküden kaynaklanıyorsa başka bir araçtan yardım almak için akü aktarım kablosu kullanabiliriz. Akü aktarım kablosu ile akümüzü şarj edebiliriz. 

Aküden aküye aktarım yaparken dikkat edilecekler

Başka bir araçtan akü alma işlemi sırasında dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kabloları doğru kutuplara bağlamaktır. Kutupları ayırt etmenin en kolay yolu kutup başlarının renklerine bakmaktır. Ardı olan kutup her zaman kırmızı işaretlidir. Eksi kutup genellikle siyahtır ancak bazı durumlarda renksiz de olabilir. Kabloların başları artıya artı, eksiye eksi gelecek şekide bağlanmalıdır. Aksi takdirde araca çok büyük zarar veririz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat