Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ara kanama nedir?

14,787
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ara kanama nedir?

Halk arasında kullanılan "ara âdet kanaması" yanlış bir tanımdır çünkü âdet kanaması, âdet kanaması; ara kanama ise ara kanamadır ve âdet kanaması ile karıştırılmamalıdır. Ara kanama, âdet kanaması döngüsü dışında ve beklenemedik bir anda gerçekleşen bir kanamadır. 


Ara kanama, âdet kanaması bittikten birkaç gün sonra veya beklenen âdet kanamasından birkaç gün önce ya da iki âdet kanamasının tam ortasında gerçekleşebilir. Ara kanamanın birkaç nedeni olabilir. İlaç kullanımına bağlı olarak, özellikle gebeliği önlemek amacıyla ertesi gün hapı kullanmanın sonucunda ara kanamalar gerçekleşebilir. Bazen tam yumurtlama dönemine denk gelen dönemde ara kanama gerçekleşebilir ve bu durum kişinin hormon düzenine bağlıdır. Çünkü yumurtlama olduğu zaman kanda değişen hormonlar birden kanamanın ortaya çıkmasına neden olabilirler. 

Rahim içindeki iyi huylu polipler, miyomlar ara kanamaya yol açabilir. Spiralin yeni takıldığı durumlarda ara kanamalar gerçekleşebilir veya spiral çok uzun zamandır rahim içindeyse, rahim içinde bir anlamda tahrişe neden olup ara kanamaya yol açabilir. 

Ara kanama çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve ara kanamaların mutlaka doktor tarafından nedeninin araştırılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat