Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Antibiyotik kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

8,709
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Antibiyotik kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Bilindigi gibi enfeksiyonlar bakteriyel, viral ve fungal olmak üzere kabaca üç başlık altında incelenebilir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar daha sıklıkla karşımıza çıkarken fungal enfeksiyonlar oldukça nadir olarak görülürler. 

Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır ki bu nedenle antibiyotik tedavisine aynı zamanda antibakteriyel tedavi de denilir. 

Viral enfeksiyonlarda antibiyoterapinin kesinlikle yeri yoktur. Verilen antibiyoterapi fayda sağlamasının aksine bakteriyel direnç gelişimine neden olmakta ve doğal florayı gereksiz yere bozmaktadır. Ayrıca gereksiz antibiyotik kullanımı antibiyotiklere karşı gelişen dirence de zemin hazırlar. Bu nedenle antibiyotik kullanmadan önce enfeksiyonun bakteriyel mi yoksa viral mi olduğu kesinlikle göz önüne alınmalıdır. 

Viral bir enfeksiyonun bakteriyel bir enfeksiyona dönüşme gibi bir olasılığı yoktur. Ancak viral bir enfeksiyonun üzerine bakteriyel bir enfeksiyon eklenebilir. Ülkemizde maalesef çok sıklıkla yapılan yanlışlardan birisi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında bakteriyel enfeksiyon gelişiminin önlenmesi için antibiyotik kullanılmasıdır. Yani bir başka deyişle viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının üzerine bakteriyel enfeksiyonların gelişmemesi için antibiyotik kullanım endikasyonu yoktur.

Eğer bir bakteriyal enfeksiyon tedavi edilecekse burada da tercih sıralaması dar spektrumdan geniş spektruma doğru basamak şeklinde olmalıdır. Yani kabaca ilk tercih olarak daha basit antibiyotikler tercih edilmelidir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat