Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne karnındaki bebek ne tür hareketler yapabilir?

237,746
kez izlendi
Puan: 4.39 / 5
Detaylı Açıklama

Anne karnındaki bebek ne tür hareketler yapabilir?

Bebeğin ilk hareketleri 7 ile 8. haftada başlar. Bebek çok küçük boyutlarda olduğu için bu hareketler anne tarafından hissedilmez. Önce omurganın hareketleri başlar. Bebeğin öne doğru eğilme, geriye doğru gerilme, yana doğru bükülme hareketleri ultrasonda görülebilmektedir. Daha sonra el, ayak, kol ve bacakların gelişmesiyle bunlar da hareketlenmeye başlar. 

16. ile 20. haftalardan sonra ceninin hareketleri hissedilmeye başlar. Annenin başlıca hissettiği hareketler tekmeleme, başın ve poponun geriye doğru çıkması ve dirsek hareketleridir.

İlk gebelikse veya anne kiloluysa bu hareketler gebeliğin 22., 24., 25. haftasına kadar hissedilmeyebilir. Daha zayıf annelerde ise bu hareketler son 3 ay içerisinde dikkatle bakıldığında dışarıdan görülebilir. Karnın yamulması, ileriye doğru gitmesi, topuk veya dirseğinin çıkması dışarıdan da görülebilir.

Cenin anne karnında hıçkırabilir. Bebeğin hıçkırığı ritmik hareketlerle hissedilebilir ve bu hareketler kalp atışı zannedilebilir.

Fetüsün ilk hareketleri 13. ile 20 haftalarda annede, içinde balık yüzüyor, kelebek uçuyor veya fiske atılıyormuş gibi hissedilir. Bunlar bağırsak hareketleridir ve 2. gebeliğini yaşayan anneler bu hareketleri ayırt edebilir. Doğumdan sonra bile anne içinde bu hareketleri duyuyormuş gibi hissedebilir oysa bunlar genişlemiş batındaki bağırsak hareketleridir. Ceninin en fazla dirsek, diz, baş ve popo hareketleri daha net hissedilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat