Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne karnındaki bebek ne kadar süre hareket etmezse sorun var demektir?

166,176
kez izlendi
Puan: 2.56 / 5
Detaylı Açıklama

Anne karnındaki bebek ne kadar süre hareket etmezse sorun var demektir?

Düzenli hareketleri olan bir ceninin son 3 ayda hareketleri durduysa veya yavaşladıysa annenin bunu evde değerlendirmesinde fayda vardır. 

Anne karnındaki bebek hareketlerinin değerlendirilmesi

Bu değerlendirme şu şekilde yapılmaktadır: Yeterince yemek yemiş ve sıvı tüketmiş anne adayı, 2 saat boyunca sessiz sakin bir ortamda bebeğinin hareketlerini sayar. Bu 2 saat içerisinde fetüsün 10 hareketi sayılmışsa endişelenecek bir durum yoktur. Ancak 10'un altındaysa veya hiç hissedilmiyorsa doktora başvurmakta fayda vardır. Doktor muayenesinde bebeğin kalp atışı, çevresindeki sıvı miktarı ve hareketleri kontrol edilmelidir.

Bazen anne adayı, bebeğin hareketlerini hissetmemiş olabilir ya da bebek uyku periyodu içerisinde olabilir. Bundan emin olmak için de doktora başvurmalıdır.

24 saat boyunca bebek hiç hareket etmemişse, anne günlük aktivitesi sırasında hissetmemiş olabilir, bundan emin olmak için annenin yarım saat boyunca dinlenip bebeğin hareketlerini gözlemlemesi gerekir. Bebeğin hareket etmediğinden emin olunduğunda sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Bebeğin hareketleri özellikle çok erken haftalarda zorlukla hissedilir. İlk gebeliklerde anne adayı bebeğin hareketleriyle bağırsak hareketlerini ayırt edemeyebilir. Kilolu hamilelerde ceninin hareketleri daha geç hissedilebilir. Genellikle 16. ile 22. haftalar arasında ilk bebek hareketleri hissedilmeye başlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat