Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne karnında kordon dolanması tehlikeli midir?

87,192
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Anne karnında kordon dolanması tehlikeli midir?

Kordon normalde 50 cm'lik bir yapıdır. Yani plasenta denilen rahim içine yapışmış bir yapı var, bebeği besliyor ve oradan çıkıyor ve bebeğin göbeğine giriyor. Amacı, bebekten gelen artık maddeleri anneye göndermek, anneden gelen temiz kanı da bebeğe iletmektir. 

Kordon çok uzun olduğu zaman kordon düğümleri olma olasılığı artıyor. Kısa kordon hamilelikte çoğu zaman bir problem çıkartmaz. Doğum başladığı zaman başın aşağıya inmesini engeller. Çünkü bebek biliyor ki başını aşağıya doğru hareket ederse kordonu kısa olduğu için ona yük olacak, kordon onu besleyemeyecek. O yüzden de bilinçli olarak başını aşağıya doğru hareket ettirmez ve de doğum eylemi ilerlemez. 

Kordon dolanması ise bebeğin boynuna kordonun bir kere dolanmasıdır. Yine erken hamilelik döneminde uzun kordonu olan bebeklerde çok olan bir şeydir. Kordonun bebeğin boynuna bir sefer dolanması çoğu zaman herhangi bir probleme neden olmaz. 

Kordon sarkması denen bir şey de vardır. Kordon kazasından kasıt budur. Kordon sarkması kordonu uzun olan ya da ters duran bebeklerde görülen bir durumdur. Su kesesi açılır açılmaz su kesesi hızlı bir şekilde açılırsa eğer beraberinde kordonu da aradan sürükler ve vajinadan dışarıya çıkartır. Bebeğin henüz hiçbir bölümü doğmazken kordon dışarıya çıkmış olur. Buna kordon sarkması adı verilir. Çok ender görülen bir durumdur.

Kordon ve plasenta ile ilgili en önemli durumlardan bir tanesi plasentanın erken ayrılmasıdır. Aslında halkın kordon dolanması diye bildiği ve korktuğu şey plasentanın erken ayrılmasıdır. Buna ablasyo denir. Normalde plasenta bebeği son dakikaya kadar besler. Eğer tansiyon yükseliği ve benzeri herhangi bir nedenle plasenta henüz daha rahim içindeyken bebek ayrılırsa bebeğin kaybedilme ihtimali söz konusu olacaktır. Bu kendini kanama ve ağrı şeklinde gösterir. Çok ender de olsa bazen bu kanama belirtisi vermeden de olabilir. O zaman sorun çıkabilir. Genel olarak söylemek gerekirse plasentanın erken ayrılması doktor kontrolünde atlatılabilen bir durumdur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat