Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne adayında gebelik şekeri tespit edilirse nasıl bir tedavi uygulanır?

119,038
kez izlendi
Puan: 4.49 / 5
Detaylı Açıklama

Anne adayında gebelik şekeri tespit edilirse nasıl bir tedavi uygulanır?

Ülkemizde uygulanan strateji şudur: 
-50 gr. ile tarama testi:
Eğer gebelik şekeri açısından risk yoksa, öncesinde aç veya tok olduğuna bakılmaksızın, 50 gr. şekerli su içen anne adayından bir saat süre ile hiç bir şey yiyip içmemesi istenir. Ardından kan alınır. Eğer anne adayının kan değerleri yüksek çıkarsa, bu sefer şeker yükleme testi yapılır.

-100 gr. ile şeker yükleme testi:
Tarama testinin sonucu yüksek çıkarsa veya anne gebelik şekeri hastalığı ile ilgili risk altındaysa, anneden aç karnına 100 gr. şekerli su içmesi istenir. Ardından anneden bir, iki, üç saat sonra (toplamda dört kez) kan alınır.  Her kan alımının bir üst değer limit vardır. Bu dört incelemenin ikisinde üst değer aşılmışsa, gebelik şekeri tanısı konur ve uygun tedavi sürecine geçilir.

Ancak bir değer yüksek çıkarsa, gebelik şekeri yok denir ama yine de şüpheli durumlarda, gebelik süreci devam ederken tekrar şeker yükleme testi istenebilir. Ancak dört değer de normalse gebelik şekeri olmadığı tanısı konur.

Gebelik şekeri tarama testi sonuçları yüksek çıktığında anne adaylarının endişelenmesine gerek yoktur. Çünkü tanı, gebelik şekeri yükleme testinin ardından konur.

Eğer tanı konduysa, şeker tanısının ardından endokrinoloji uzmanı tarafından diyet tedavisine başlanır. Ancak diyetle de geçmiyorsa insülin tedavisi ile şeker seviyesinin normale dönmesi sağlanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat