Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne adayı grip olduğunda karnındaki bebek etkilenir mi?

37,847
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama

Anne adayı grip olduğunda karnındaki bebek etkilenir mi?

Anne adayı gribal bir enfeksiyona geçirirse bebeğin bundan etkilenme riski vardır. Bu durum bütün viral enfeksiyonlar için geçerlidir. 

Anne adaylarının erken gebelik haftalarında bütün viral enfeksiyonlardan kaçınmasında fayda vardır. 

Grip virüsü genellikle bebeklerde anomalilere yol açmaz. Ancak anne açısından ciddi riskler ortaya çıkabilir. Gebelik sırasında anne adayının bağışıklığı baskılanır ve metabolizma değişir. Anne adayının griple mücadelesi zorlaşacağından gribe bağlı zatürre gibi komplikasyonlar görülebilir. 

Anne adayının yüksek ateşli olması bebekte bazı anomalilere neden olabilir. Grip, yüksek ateşle seyreden viral bir enfeksiyondur. 

Gebeliğin son 3 aylık döneminde görülen yüksek ateş erken doğuma neden olabilir. Bu durum bebekte prematüre olmaya bağlı olarak birtakım başka sorunlar doğurabilir. Bu nedenle anne adayının kendisini gripten korunması önemlidir. Bunun için en etkili yöntem ise aşılamadır. 

Gripten korunmak için yapılan grip aşısı cansız bir virüsle yapıldığından anne adayı için herhangi bir risk taşımaz. Gebelik döneminin herhangi bir ayında grip aşısı yapılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta anne adayının aşının içeriğindeki maddelere karşı alerjisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. 

Anne adayının aşıya karşı herhangi bir alerjisi yoksa, özellikle kış aylarında grip hastalığından korunmak için grip aşısı yaptırmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat