Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne adayı bebeğin karnında öldüğünü anlayabilir mi?

231,146
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Anne adayı bebeğin karnında öldüğünü anlayabilir mi?

Bebeğin karında ölmesi 5,5 hafta gibi erken bir dönemde görülebileceği gibi 9 ay 10 günlük bir dönemde de görülebilir. O yüzden anne adayının bunu anlayıp anlamaması tamamen o bebeğin hareketlenip hareketlenmemesi ile ilgilidir. 

İlk gebeliği yaşayan anne adaylarında bebeğin hareketlerinin anne adayı tarafından hissedilmesi gebeliğin ilk yarısından sonrasına kadardır. Yani 19 - 20. haftalarda hissetmeye başlar. İkinci ve daha sonraki gebeliklerini yaşayanlar 4. aydan itibaren hissetmeye başlayabilirler. 

Bir anne adayı "benim bebeğim ne güzel oynuyordu, artık oynamıyor" diyorsa ondan şüphelenmesi gerekir. Bebeğin ilk oynamaya başladığı dönemler ve ilk gebeliği yaşayan annelerde bu sıkıntıya çok sık rastlanır. Aslında bebek oynuyordur ama anne adayı ilk hissetmeye başladığı zaman bunun ancak %20-30'unu hisseder. 
 
Israrla 24-25. haftalarda "benim bebeğim hep düzenli oynardı, şu an oynamıyor" diyorsa o zaman anne adayının yapması gereken çikolatalı bir şey yiyip, sonrasında beklemektir. Çoğu zaman bebek buna yanıt verecektir. Bebeğin kanına geçen glikoz neticesinde o da kıpır kıpır oynamaya başlayacaktır.

Karın içinde bebek ölümü olasılığı çok yüksek bir olasılık değildir. Yine de anne adayları 19. haftanın altında olduğu zaman kanama şikayeti veya ağrı şikayeti varsa o zaman doktora bunu iletmeleri gerekir. O da bazen karın içinde bebeğin ölmüş ve düşükle sonuçlanacağının bir belirtisi olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat