Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ani nefes kesilmesi ve çarpıntı durumunda neler yapılabilir?

37,159
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Ani nefes kesilmesi ve çarpıntı durumunda neler yapılabilir?

Ani nefes kesilmesi organik ya da psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilir. Eğer ani nefes kesilmesinin nedeni organik ise akla ilk gelen üst solunum yollarının neredeyse tamamen tıkanmış olmasıdır. 

Hava yollarına yabancı cisim kaçması ya da kişinin ilaç alerjisi olması ve kişiye arı sokması gibi anafilaksiye yol açan durumlarda hava yollarının ödem nedeniyle tıkanması söz konusu olabilir. Yabancı cisim kaçmasında hava yolu açılmaya çalışılarak ağız içi temizlenmeli ve dil öne çekilmelidir. Anafilaksi varlığında hava yolu açıklığı sağlanmaya çalışılır. Anifilaksi konusunda ciddi reaksiyon geçiren kişiler yanlarında adrenalin kiti taşımalıdır. Anafilaksiyi önlemek için hastaya bilinen alerjenlerden kaçınması söylenir.

Belirli bir ilaca ya da besine alerjisi olan kişinin bu alerjenlerden uzak durması gerekir. Örneğin böcek sokması alerjisi olan kişi ormanlık ve açık alanda dolaşmamalıdır. Anafilaksi şikayeti olan her hasta alerjisini gösteren bir künye taşımalıdır.

Ani nefes kesilmesi psikolojik olarak panik atak hastalarında görülür. Panik atak geldiği zaman nefes kesilmesi ve kalp çarpıntısı birlikte yaşandığı için nefes almada zorluk yaşanır. Bu durumda öncelikle sakin olmak ve telaş etmemek gerekir. Ayakta durmak yerine bir yere oturarak derin nefesler alıp vererek yaşanan durumun geçeceği akılda tutulmalıdır. Panik atağı sürekli kılan kişinin korku ve telaş içine girmesidir. Sürekli şekilde nefes alıp vererek karbondioksit azaltılarak uyuşma, baş dönmesi, ellerde karıncalanma ve kasılma görülür. Kişi panik atak yaşadığı zaman kendisini sakinleştiremiyorsa eline bir kese kağıdı alarak onu ağzına dayayıp nefes alıp vermelidir. Bu durumda kişinin kanındaki karbondioksit dengesi sağlanmış olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat