Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anayasa çeşitleri nelerdir?

1,786
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Anayasa çeşitleri nelerdir?

Anayasa çeşitlerini ifade edebilmek için çeşitli kıstaslar vardır. Yazılı olup olmadığı, kolay değiştirilip değiştirilmediği gibi kıstaslar vardır. Yazılı anayasa, kararlaştırılan hukuk kurallarının yazılı kanun metni halinde olmasıdır. 1982 tarihli anayasamız yazılı bir anayasadır.


Geleneksel anayasa, yazılı olmasa bile herkes tarafından bilinen ve uygulanan kuralları barındıran anayasadır. İngiltere Anayasası bu şekildedir. Bu kurallar herkesçe kabul edilir.

Anayasanın değiştirilip değiştirilememesi de ayrı bir kıstastır. Kolay değişip değişmemesine göre katı ya da yumuşak anayasa diye ayrılır. Yumuşak anayasa, içerisinde bulunan kuralların kolay bir şekilde değiştirildiği, farklı usullere tabi olmayan anayasadır.

Katı anayasa ise meclis içerisinde sağlanan çoğunlukla ancak değiştirilebilir. 1982 tarihli anayasa katı bir anayasadır. Çerçeve anayasalar temel düzenlemeleri içerir, ayrıntılı düzenleme yapmaz

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat