Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anadolu Kavağı'nda neler yapabiliriz?

34,085
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Detaylı Açıklama

Anadolu Kavağı'nda neler yapabiliriz?

Anadolu Kavağı gezisi için yolu ve sohbet ile uzayacak uzun yemeği hesaba katarak bir gün ayırmanız gerekir. Zira Anadolu Kavağı'na geliş sebebi Karadeniz'in az tuzlu balıklarını tatmak ve güzel bir Boğaz havası almaktır. Çünkü Anadolu Kavağı'na Karadeniz bütün tozu, isi ve pası dinlenmiş bir rüzgar ile deniz ve iyot kokusu ile gelir. Anadolu Kavağı turu sayesinde Karadeniz'in deniz ve iyot kokusu ile dolu temiz havasını İstanbul'a gelmeden önce ilk siz solumuş olursunuz.

Anadolu Kavağı'na gitmişken deniz kenarındaki restoranlara veya restoranların deniz manzaralı 2. veya 3. katlarında Karadeniz'in leziz balıklarından yemelisiniz. Böylece güne zindelik kazanarak başlamış olursunuz.

Yemek sonrasında Anadolu Kavağı'na gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek takı vb. hediyelik eşyaların olduğu yerlerde gezebilir yahut buradaki balıkçılardan taze balıklar alabilirsiniz. Yürüyüş sonrasında ise mutlaka deniz kenarındaki çay bahçesinde oturup bir demli boğaz çayı içebilirsiniz.

Anadolu Kavağı'nda geniş bir manzaraya sahip Yuşa Tepesi'ne çıkabilirsiniz. Yuşa Tepesi'nin hemen kuzeyinde Yoros Kalesi bulunur. Kale Cenevizlilerden kalma bir kaledir ve duvarlarında halen tarihin eski izlerini taşıyan armalar yer almaktadır.

Tepesi denizden 201 metre yükseklikte olan Yuşa tepesinin zirvesinde Yuşa Türbesi ve camiisi bulunur. Yuşa tepesi, ismini 1082 - 972 yıllarında yaşadığı tahmin edilen Yuşa Peygamber'den alır. Bir rivayete göre Musa Peygamber ile Bağaziçi'ne gelmiş ve burada vefat ederek gömülmüştür.

Çeşitli rivayetler, Yuşa'nın Musa Peygamber'in vefatından sonra peygamber olarak görevlendirildiğini ve Hıristiyanlar ile Yahudilerin ona Yeşu dediklerini gösterir. Yuşa Tepesi'nin bir diğer önemli yanı tarihin ilk dönemlerinden itibaren kutsal bir yer olarak görülmesi ve çeşitli uygarlıkların burada kendi dinlerinin tapınak ve mabetlerini yapmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat