Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Amigurumi örgü yapmanın püf noktaları nelerdir?

31,384
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Amigurumi örgü yapmanın püf noktaları nelerdir?

Bir tığ işi örgü tekniği olan amigurumi ile pek çok ürün ortaya çıkarabileceğiniz gibi, bu ürünlerin başında çok sevimli örgü bebekler geliyor. Ancak her el işinde olduğu gibi amiguruminin de pek çok detayı ve bilmeniz gereken püf noktası var. 


Amigurumide yapacağınız başlangıç çok önemlidir. Altılı, beşli ve dörtlü yapabileceğiniz sihirli halkanın düzgün kapanmış olması gerekir. Sıfır bir başlangıç, her zaman temiz bir başlangıç sağlar.

Amigurumi yaparken, sıkı örme kaygısı ile ipi gererek formunu bozmamak, ipi sündürmemek gerekir. İpin gerilerek örülmesi, oyuncak örgüsünde incelik, kalınlık farkı oluşmasına neden olur; vermek istediğiniz ifadeyi, oluşturacağınız şeklin bozulmasına neden olur. 

Amigurumide bir diğer detay ise, bebeğin içini doldururken boncuk elyafın koyulma şeklidir. Elyafın örgü içine hepsinin bir anda doldurulmaması, el ile formunun verilerek düzgün bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Formun doğru oluşturulup oluşturulmadığını anlamak için her elyaf yerleştirme sonucunda karşıdan oyuncağa bakarak kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte, örgünün içine elyaf son aşamada değil, örgü sırasında yavaş yavaş yerleştilmelidir. 

Amigurumi tekniği ile örgü bebek yapıyorsanız, seçeceğiniz ip çok çabuk tüylenmeyen bir türde olmalıdır. Amigurumi her çeşit ip ile yapılabilir ancak koton, yüzde yüz akrilik veya bambu iplerle daha iyi sonuçlar alırsınız. Eğer tüylü bir kedi ya da köpek yapacaksanız tüylü ipler kullanabilirsiniz ancak bu iplerle yapacağınız oyuncaklara en fazla 3 - 4 yıl ömür verilebilir. 

Amigurumi tekniği, yani tığ ile oyuncak yapacaksanız ve yapacağınız oyuncağın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız tercihiniz koton, yüzde yüz akrilik veya bambu türünde ip olmalıdır.

Detayları öğrenmek için videoya devam edebilir, tığ ile oyuncak örme ile ilgili tamamı bitmiş bir uygulamayı sırası ile izlemek için TIĞ İLE OYUNCAK ÖRÜN konu başlıklı programımızdaki videoları izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat