Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ameliyattan sonra dikiş bölgesine nasıl pansuman yapılır?

63,990
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Ameliyattan sonra dikiş bölgesine nasıl pansuman yapılır?
Her ameliyat sonrası ilk 24 saatte yara mutlaka izlenir. Yaranın altında kan birikmesi yani hematom denen durum var mı bakılmalıdır. Yara kenarlarında beslenme kusuru var mı bakılır. Sonraki pansumanın 3 ya da 4 gün içinde yapılması gerekir. 

Yara bölgesinde bir hassasiyet, ağrı ya da hastada ateş söz konusu olduğunda cilt altında bir enfeksiyondan şüphelenip yarayı gözlemek varsa cerahatin boşaltılması önemlidir. İlk bir haftadan sonra genellikle yara enfeksiyonları görülmez. Bir haftanın sonunda ya da yaşlılarda veya beslenme bozukluğu olanlarda en geç 2 hafta içinde dikişlerin tamamı alınabilir. 

Cildin tamamen kapalı olduğu yaralarda pansumanın bir amacı yoktur. Yara sadece bir sorun var mı yok mu onu gözlemlemek için açılarak bakılır. Yara kapatıldıktan sonra üzerine sprey film sıkılır ve yara kenarları kapanmış olur.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat