Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Altın Saçlı Kız masalında ne anlatılıyor?

1,233
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Altın Saçlı Kız masalında ne anlatılıyor?

Bir zamanlar, güzel bir bahçenin içinde bembeyaz bir ev varmış. Bu evde altın sarısı saçları olan güzel mi güzel Bukle adında genç bir kız annesiyle birlikte yaşarmış. Güzeller güzeli Bukle her sabah, saatlerce babaannesinden kalma kemik bir tarakla saçlarını tararmış. Sonra da tarağın dişlerine takılan saç tellerini pembe ipek mendilinin içinde, bir çekmecede saklarmış.

Oturdukları beyaz evin bahçesi öyle güzel çiçeklerle bezeliymiş ki, kokuları ta uzaklardan bile duyulurmuş. Renkleri öyle canlıymış ki, herkes durup bakarmış. Bukle'nin annesi Menzile Hanım, çiçeklerini çok severmiş. Onlarla konuşur, okşar, öpermiş.
 
Menzile Hanım, haftada bir kere karanlık çöker çökmez Bukle'nin altın sarısı saçının tellerinden birini alır, bahçedeki o güzel çiçeklerden seçtiğinin içine usulca koyarmış. Ertesi sabah da o çiçek bir altın verirmiş. Bu, kimseye duyurmadıkları bir sırmış. Anne kız kimseye muhtaç olmadan böyle yaşar gidermiş.
 
Günlerden bir gün, kadının biri bahçeyi hayranlıkla seyrederken, Menzile Hanım'ın çiçekten aldığı altını görmüş. Gözlerine inanamamış. Hemen bir plan yapmış, üzerine eski püskü giysiler geçirip, beyaz evin kapısını çalmış.

Menzile Hanım'ın, karşısına çıkıp, "Allah rızası için, birkaç gün beni misafir eder misiniz? Pek açım, susuzum," demiş ardından da bayılıvermiş. Anneyle kız, kadına acımışlar, hemen eve almışlar. Su vermişler, karnını doyurmuşlar, ardından da yatağa yatırıp üstünü örtmüşler. Kadın da onlara dua edip, "Allah ne muradınız varsa versin," demiş. Menzile Hanım ve Bukle, kadını pek sevmişler, birlikte kalmayı teklif etmişler, kadın da sevinçle hemen kabul etmiş.

O günden sonra üçü birlikte yaşamaya başlamış. Birlikte yiyip içmeye, gezip tozmaya, oturup kalkmaya kısa zamanda alışmışlar. Her sabah Bukle'nin altın sarısı saçlarını kadın tarar olmuş. Her telini itinayla toplamış fakat kimseye göstermeden bir kısmını ayırıp kendine saklamış. Fırsat buldukça da bahçeye çıkıp çiçeklere koyup, altınları almaya başlamış.
 
Aradan aylar geçmiş. Kadın böyle tel tel saçlardan altın toplamaktan usanmış. Hepsini bir seferde elde etmek istemiş. Bir gece yarısı Bukle uyurken, altın sarısı saçlarını kökünden kesmiş. İşte o an, olan olmuş; her bir saç teli kocaman bir yılana dönüşüp atlamış kadının üstüne. Oracıkta sokup öldüreceklermiş neredeyse, Bukle, "Durun!" demeseymiş. Kadın korkudan küçük dilini yutmuş, bir daha hiç konuşamamış. Ödü pat diye patlamış, aklı yerinden oynamış. Sokaklarda dilencilik yapmaya başlamış. 

Bukle'nin saçları ise kısa sürede uzamış, yine eskisi gibi taranacak hale gelmiş. Açgözlü olmanın, yalan söylemenin, kötü düşüncelerin ne kadar zararlı olduğunu öğrenen anne kız uzun yıllar mutluluk içinde yaşamışlar. Naz Ferniba'nın yazdığı klasik öğeler taşıyan Altın Saçlı Kız masalından çıkartacağımız bir diğer ders ise herkese güvenilmemesi gerektiğidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat