Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Altılı ganyan teknik olarak nasıl oynanır?

21,220
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Altılı ganyan teknik olarak nasıl oynanır?

Altılı ganyana mecra olarak baktığımızda hem ganyan bayiinden hem de internet üzerinden oynayabiliriz. Her iki şekilde de altılı ganyanda kupon işaretlememiz gerekiyor. 


Ganyan bayiinden altılı ganyan oynama

Ganyan bayiinde işaretlenecek kuponlar boş olarak bulunur. Kupona baktığımızda 7 sütun, 24'er tane de rakam görürüz. 7 tane 1'den 24'e kadar sütun vardır, yan yana. Altılı ganyan oynayacağımız zaman 6G'yi işaretliyoruz. Kuponun üzerinde yer alan şehir bilgisini de koşu hangi şehirde oynanıyorsa, işaretliyoruz. Misli oynayacaksak, bu misliyi de ayrıca işaretlemek gerekiyor. Son aşamada sıra bahis yapmaya gelir.

Altılı ganyanda bizi 1'den 6'ya kadar olan sütun ilgilendiriyor. Burada da 1'den 24'e kadar rakamlar var ama bizim için önemli olan ise altılı ganyanın o ayağında kaç atın koştuğu. Örneğin, ilgili ayakta 8 at koşuyorsa, bizi 1'den 24'e kadar olan kısım değil, 1'den 8'e kadar olan kısım ilgilendirir. 

Tercihimizi bir ayak için 1 ile 8 arasında yapıyoruz. İstersek, o ayağı riskli görüyorsak birden fazla at ya da 8 atın tümünü de seçebiliriz. Ancak ekürilerden sadece 1'ini işaretlememiz yeterlidir. Bu anlamda kupon yaparken fazla para ödememize gerek yoktur. 

Altılı ganyanda kupon hesaplama

Bütün ayakları doldurduktan sonra, her ayağa kaç at yazdıysak, atları birbiri ile çarpmamız gerekiyor. Örneğin, 1. ayağa 1, 2. ayağa 2, 3. ayağa 3 tane at yazdıysak; 4'e 4, 5'e 5, 6'ya da 6 yazdık diyelim, bu durumda, 6, 5, 4, 3, 2, 1 sayılarının hepsini birbiri ile çarpmamız gerekir. 6x5x4x3x2x1 dediğimizde, 720 sayısı karşımıza çıkar. Altılı ganyanın İstanbul, Ankara ve İzmir'de birim fiyatı 5 kuruştur. (0,50TL) Bu rakam ile 720'yi çarptığımızda kupon için ödememiz gereken ücret olan 36TL'ye ulaşırız. Örneğin, 6 at geçtiğimiz yeri tek ata düşürürsek meblağ 6'da 1'e düşer. Bu durumda kupon 6TL eder. 

Eküri olan atların işaretlenmesi

Kupon doldururken dikkat etmemiz gereken önemli husus ise, eküri konusudur. Aynı ayakta eküriler koşabilir. Eküri, aynı ahırdan, aynı at sahiplerine ait olan atlara denir. Bültende atlar için eküri notu varsa, kuponda ikisinden birini işaretlemeniz, yahut 3 eküri aynı yarışa çıktıysa, 3'ünden 1'ini işaretlemeniz ekürilerin tümünü yazdık anlamına geleceğinden, diğer ekürileri yazarak kupona ödeyeceğimiz ücreti yükseltmeye gerek yoktur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat