Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Alt solunum yolu enfeksiyonları için antibiyotik kullanmak gerekir mi?

3,345
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Alt solunum yolu enfeksiyonları için antibiyotik kullanmak gerekir mi?

Alt solunum yolu enfeksiyonlarının çocuklarda yüzde 80-90'ında virüsler etkendir. Erişkinlerde de akut bronşit nedeni virüslerdir. Klinik bulgular viral enfeksiyonu düşündürüyorsa, yüksek ateş yoksa, bronşiolit ya da bronşit şeklinde belirtiler söz konusuysa genellikle antibiyotiğe gerek kalmaz. 


Zatürre benzeri bakteriyel enfeksiyon durumlarında antibiyotik kullanılması gerekir. Özellikle zatürre düşünülüyorsa antibiyotik kullanmak gerekir. Balgam kültürü alınsa da sonuç çıkana kadar olası etkene yönelik antibiyotiğe başlanmalıdır. 

Bronşektazi enfeksiyonu olan hastalarda antibiyotik kullanılması gerekir. Bakteriyel sinüzit ile birlikte giden akut bronşit enfeksiyonu olan hastaların antibiyotik kullanması gerekir. Her öksüren hastaya antibiyotik başlanmaz. Enfeksiyon düşünülüyorsa viral mi bakteriyel mi değerlendirilip duruma göre antibiyotiğe başlanmalıdır. 

Gereksiz antibiyotik kullanımı, dirençli mikroorganizmaların gelişmesine, yan etkilere ve tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur. Eğer yüksek ateş 4-6 gün sürüyorsa, sarı, yeşil ve koyu balgam geliyorsa, hasta sigara kullanıyorsa, kalp, böbrek veya şeker hastalığı gibi hastalıklara sahipse antibiyotik kullanımını değerlendirmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat