Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Alkol bağımlılığı tedavisi nasıl yapılır?

8,078
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Alkol bağımlılığı tedavisi nasıl yapılır?

Alkol kullanım bozukluğu veya alkol bağımlılığı tedavisinde temel amaç ayıklıktır. Hastanın bağımlı olduğu maddeden tümüyle uzaklaşması sağlanmaya çalışılır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta şudur: Bağımlılık bir beyin hastalığıdır. Beraberinde beyinde bir tahribat oluşturur. 

Özellikle ön beyindeki tahribata bağlı olarak hastanın doğru karar verebilmesi, mantıklı muhakeme yapabilmesi adına çeşitli zorluklar çıkıyor. Bunlar doktorları ve yakınları en çok zorlayan kısım. Bir tarafta bir hasta var, ancak diğer taraftan bakınca hastanın kendisi hasta olduğunu reddediyor. "Bağımlı değilim, yardıma ihtiyacım yok" diyor. 

Profesyonellerin asıl yapmak istediği o kişinin bir biçimde tedavi ve takip içinde olmasını sağlamak. Çünkü madde kullanım, özellikle alkol kullanım bozukluğunda sosyal hayat bozuluyor, yasa ile ilgili sıkıntılar oluşabiliyor. Bu nedenle tedavi sürecinde alkollü araç kullanımı gibi çok ciddi sorunlara yol açabilecek durumlardan uzaklaşıp, zararı en aza indirmek için kişinin ve toplumun hiç olmazsa daha az zarar görmesini ve tedavi sürecinin içinde kalabilmesini sağlamak amaçlanır. 

Hastanın tedavi sürecinin içinde kalabilmesi için hastaya farklı tedavi seçenekleri sunulur. Özellikle aileye bu konuda bilgi veriyoruz. Hastanın bir profesyonele getirilmesini, o profesyonel ile karşı karşıya getirilmesi önemli. Eğer ısrarla "hiç içmeyeceksin, bir daha hayatında hiç alkol almayacaksın, bununla ilgili bir sorunun var" derseniz bir sonraki seansta hastanın yüzde 60'ını kaybediyoruz. 

Ama farklı seçenekler sunulduğunda, ilk etapta miktarı azaltabileceği, kontrol edebileceği açıklanırsa, daha uzun vadede bırakabileceğine dair farklı seçenekler sunulursa hasta da bunu denemek ister. Önceki deneyimlerimiz de bu şekildedir. Bu anlamda çok farklı seçeneklerle gittiğimiz ancak uzun vadede tam bir tedavi hedefinin tam ayıklık olduğu bir tedavi programı oluşturulur. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat