Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Algı yönetiminin aşamaları nelerdir?

1,740
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Algı yönetiminin aşamaları nelerdir?

Algı yönetiminde amaç, hedeflenen imaj bütünlüğüne sahip olmaktır. İmaj bütünlüğü dediğimiz nokta ise sadece dış görünüşümüzden oluşmaz, imaj bütünlüğünün içinde dışsal tarz yani görüntü yönetimi, beden dili kullanımı, konuşma ve ses yönetimi, nezaket kuralları, protokol yönetimi, davranışlar, yazma, sunum teknikleri, dinleme becerisi, stres ve zaman yönetimi, iletişim becerileri, kişinin kendine duyduğu özgüven, karizması, özsaygısı da vardır. 


Dolayısı ile tüm bu alt başlıklarla birlikte insanların zihninde nasıl yer etmek istiyorsak nasıl anılmak, nasıl bilinmek istiyorsak hedeflenen imaj, istenilen imaj odur. Peki bu hedeflenen-istenen imajı nasıl oluşturacağız? Algı yönetiminde istenilen imaj bütünlüğüne ulaşmak için 2 alt açılımı çok iyi analiz etmek gerekiyor, bunlar kişinin kendini nasıl gördüğü yani öz imajı ve diğer kişilerin kişiyi nasıl gördüğü, yani algılanan imajıdır. 

Bu iki nokta arasındaki fark ne kadar az ise istenilen imaja ulaşmak o kadar kolay ve az zaman alıcı olur. Genellikle algı yönetimi çalışmalarında, kişi tarafından kişinin kendi öz imajı ile istenilen imajın birbirine yakın olduğu düşünülmektedir. Ancak buradaki en önemli noktalardan biri algılanan imajın, kişinin öz imajı ile ne kadar yakın olduğudur. Algı yönetimi çalışmalarında kişinin öz imajı ile algılanan imaj arasındaki fark kapatılmaya çalışılır, sonraki hedef ise istenilen imaja ulaşmaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat