Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Alerjik egzama neden olur?

150,788
kez izlendi
Puan: 4.55 / 5
Alerjik egzama neden olur?
Egzamanın birçok nedeni olabilir. Egzamalıların cildin yapısında bulunan yağ miktarında ve içeriğinde değişme olur. Cildin yapısındaki bu değişme sonucunda deriden yoğun su kaybı olur. Su kaybı dirençli kaşıntıya neden olur. Cildin yapısının bozulmasıyla alerjik gıdalar veya çeşitli kimyasal maddeler cilde daha fazla zarar vererek iltihap hücrelerin cilt bölgesine toplanmasına neden olur. Bu olaylar sonucunda da ciltte egzamanın belirtileri ortaya çıkar.
 
Egzama gelişmesinde genetik çok önemlidir. Filaggrin mutasyonu denilen genetik bir bozukluk egzama oluşmasında önemlidir. Bu genetik bozukluk sonucu cildi dış etkenlerden koruyan bariyer özelliğinde bozulma görülmektedir.

Bebeklerde özellikle en önemli nedenler gıda alerjisi iken büyük çocuklarda ve yetişkinlerde gıda alerjisi oldukça azdır. 

Ev tozu içindeki mite'lar, stafilokok enfeksiyonları, hamam böceği alerjenleri cildin bariyerini bozarak egzama gelişmesine katkıda bulunurlar 

Egzamalıların cildi çok kurudur. Bu nedenle cildi kurutan sabun ve şampuanlar da cildin kuruluğunu daha da artırmaktadır. Yünlü kıyafetler de cilde zarar vermektedir.

Egzamalıların ciltleri narin olduğu için çok dikkatli olmak gerekir. Sıkı kıyafetlerden de sakınmak gerekir.

Egzamalıların saçlarında sıklıkla konaklar vardır. Saçlı deride konağa seboreik dermatit denir. 

Egzamanın bilinmeyen birçok nedeni de olabilir.

Sonuç olarak egzamanın en sık nedeni genetiktir. Genetik yanında küçük çocuklarda gıda alerjisi önemli bir neden olup hangi gıdanın egzamaya neden olduğu araştırılmalı ve sorumlu gıda bulunursa diyet yapılması önerilmektedir. Sorumlu gıdanın en az 6 ay süreyle yasaklanmasıyla egzamada belirgin bir düzelme olacaktır.

Egzamanın erken teşhisi yapılmalı ve nedeni bulunmalıdır. Neden bulunduktan sonra egzama tedavisi yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar kortizonlu kremlerden uzak durulmalıdır. Mecbur kalınırsa da kortizonlu kremler kısa süreli kullanılmalıdır.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat