Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akümülasyon tankı ve boyler nedir?

4,261
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akümülasyon tankı ve boyler nedir?

Boyler bir başka deyişle sıcak su hazırlayıcısı; sıcak su, kaynar su veya buhardan faydalanarak sıcak su hazırlayan cihazdır. Bu cihazlar serpantin sayısına göre sınıflandırılır ve adlandırılırlar. Tüm ürünlerde ısı kaybı düşük olan CFC içermeyen poliüretan esaslı izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır.

Boylerler cidarlı boylerler olarak da anabileceğimiz klasik tip boylerler ile paslanmaz emaye kaplı boylerler olan hızlı tip serpantinli boylerler olarak ikiye ayrılır.

Klasik tip boylerlerde ısıtıcı akışkan boyler gövdesini saran bir kılıf içerisinden sirküle olarak tank hacminin ısıtılmasını sağlamaktadır. Çok yaygın olarak kullanılmaktadır fakat kapladığı hacim ve sıcak su elde etme zamanı yeni tip boylerlere göre yüksek olduğundan dolayı eski popülaritesini yitirmiştir. Ayrıca boyler yüzeyi boyalı veya sıcak daldırma galvaniz kaplı olduğundan dolayı hijyenik açıdan çok uygun şartları taşıyamamaktadır.

Hızlı tip serpantinli boylerler klasik tip boylerlere göre daha küçük hacimlerde daha kısa sürede sıcaksu elde etmek üzere tasarlanmıştır. Bu özelliklerinden dolayı da son 20 yılda Türkiye'de ve dünyada yaygın şekilde kullanılır hale gelmiştir.

Diğer tip boylerlerde görülen özellikle hijyen problemlerini aşmak için bu boylerler paslanmaz ya da emaye kaplı olarak imal edilir. Paslanmaz çelikten üretim ise yerini hızla emaye kaplı boylerlere bırakmaktadır. Bunun en büyük nedeni hem paslanmaz çelik malzeme ile çalışmanın zorluğu hem de ekonomik açıdan yüksek maliyetlerde olmasıdır.

Hızlı boylerlerde izolasyon problemi de diğer tip boylerlere göre depoladığı enerjiyi en düşük ısı kaybı ile muhafaza etmek üzere poliüretan izolasyon kaplama ile pazara çıkmaktadır.

Hızlı boylerlerde artı bir özellik olarak birden fazla kaynaktan ısı alarak sıcaksu elde imkanı vardır. Tek serpantinli, çift serpantinli, maksi boylerler vb. birçok tipi mevcuttur. Isı kaynağı olarak sıcak su kazanı, buhar kazanı, güneş kolektörü, ısı pompası kullanabilme imkanı vardır.

Serpantin yüzey artırımını sağlamak ve geçme süresini uzun tutabilmek için içerisinden buhar veya sıcak su sevk edilen helezonik bir borudur ve ısı kazanlarında, boylerlerde ve eşanjörlerde kullanılır.

Boyler seçiminde dikkat edilecekleri şu şekilde açıklayabiliriz: 

Boylerler bir ısı üreteci ile birlikte çalıştırıldığından dolayı sıcaksu ihtiyacının doğru belirlenmesi diğer cihazlarında seçimlerini doğrudan etkilemektedir.

Tesisatın durumuna göre kullanım suyu sıcaklığı 35 oC - 60 oC arasında değişmektedir.

Konutlarda tesisata verilmesi gereken asgari sıcaklık değeri  en az 50 oC değerinde olmalıdır.

Akümülasyon tankları 

Akümülasyon tankları bina, otel, yurt, kamu daireleri gibi toplu yaşamın söz konusu olduğu yerlerde kullanım sıcak suyu elde etmek için kullanılan plakalı eşanjörler ve borulu eşanjörlerle beraber kullanılmaktadır.

Bu gibi yerlerde kullanma sıcak suyu talebi günü belli saatlerinde en yüksek değerlerde seyrederken, diğer zamanlarda ortalama gereken debinin altında kalmaktadır. Bu nedenle bütün muslukların aynı anda açılacağı göz önüne alınarak (pik durum) devrede akümülasyon tankına ihtiyaç duyulmaktadır.

Akümülasyon tanklarımızın iç gövdeleri 250-400 micron kalınlıgında titanyum emaye kaplıdır ayrıca korozyona karşı her tankta 1 adet magnezyum anod bulunmaktadır.

Akümülasyon tankları apartmanlarda, müstakil dairelerde, hastanelerde, yurtlarda, spor tesislerinde, fabrikalarda ve kamu binaları gibi sıcak su ihtiyacının olduğu her yerde kullanılmaktadır. 

Ekin Endüstriyel olarak ürünlerimizin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Ürünlerimizde
3mm - 8mm arası kalınlıklarda,
Emaye kaplamaya uygun,
Ereğli TRKK 6222 kalite soğuk şekillendirmeye uygun,
Düşük karbonlu,
Sıcak haddelenmiş sac kullanılmaktadır.

Serpantin üretiminde
İçi çapaksız,
Büküm yapmaya ve şekil vermeye elverişli,
Korozyon dayanımı yüksek,
Maksimum test basıncına dayanıklı,
Borusan firmasından temin edilen SRM Boru (tavlanmış çelik boru) kullanmaktayız.

Ürünlerimizde uyguladığımız emaye,
- Bor ve silisyumdan oluşan ana yapı ağır metal içermeyen,
- Titanyum katkılı ve ROHS değerlerine uygun,
- 250µ-450µ kalınlığında,
-Darbe testi değerleri değerlendirme skalasına  göre mükemmel dayanıklılıktadır.
- 48 saatlik kaynar su dayanım testi sonucu Avrupa standartlarında 3,5gr/metrekare emayede azalma olmasına rağmen MIT boyler ürünleri 1,2gr/metrekare ile daha uzun ömürlüdür. 

Ürün seçiminde bir diğer önemli nokta ise Lejyoner hastalığı gibi hastalıkların oluşmasını önleyecek sıcaklıklara ulaşabilecek güçte boylerlerin seçilmesidir. Lejyoner hastlaığı Lejiyonella bakterisi (Legionella pneumophilla) ile oluşan ve ölüme yol açabilen ciddi bir zatürre hastalığı biçimidir. 

Bu bakterinin en uygun üreme sıcaklığı 37 derecedir. Ancak 46 derece sıcaklıkta üremesi durur. Yaşam şansının sıfıra inmesi için ise 70 derece sıcaklıkta mümkün olur. Bu nedenle Boyler içerisinde bu bakterinin üremesinin önlenmesi için ısıtıcı serpantin mümkün olduğu kadar alt seviyede tasarlanıp, elektrikli rezistans boyler alt kısmında kullanılarak boyler içerisindeki suyun tamamının ısıtılması ve suyun yeterince hareketinin sağlanması gerekir ve MIT Boyler de bu ayrıntılara göre tasarlanmıştır. 

Videoyu Göster

Ev & Dekorasyon Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat