Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akraba evliliğinden doğan her çocuk sağlık sorunu yaşar mı?

7,082
kez izlendi
Puan: 4.35 / 5
Detaylı Açıklama

Akraba evliliğinden doğan her çocuk sağlık sorunu yaşar mı?

Akraba evliliklerinden doğan çocukların %95'i sağlıklı olur. Sadece %3-4'ü hasta olur. Bir ailede hastalık çıktıysa o ailede akraba evliliği yapılması birden fazla hasta çocuğun doğmasına neden olabilir. Bazı aileler vardır ki, akraba evliliği çok yoğun olarak yapmışlardır ama bütün çocukları sağlıklıdır. Böyle bir olasılık da vardır. Risk artar ama akraba evliliği yapan çiftlerin %95'inde sağlıklı çocuklar olur.

Aynı ailenin hem hasta hem de sağlıklı çocukları olabilir. Burada ilk bebeği hasta olanlar gerçekten ikinci bebeği yaparken büyük bir sıkıntı duyarlar. Tedirginlik yaşarlar. 

Burada şöyle düşünebilirsiniz: Elinizde bir torba var ve bu torba kapalı. Bu torbanın içinde 3 tane beyaz 1 tane kırmızı top var. Gözünüz kapalı o torbadan bir top çekiyorsunuz. Eğer çektiğiniz top kırmızı topsa bebeğiniz hasta olur. İkinci sefer yine o torbanın içinde ama siz beyazı çekiyorsunuz ve sağlıklı bir bebeğiniz oluyor.

Otozomal çekinik hastalıklarda, akraba evliliklerinde bu durum sık görülür. Bu hastalık grubunda bir çiftin hasta bir çocuğu olma ihtimali, hasta bir çocuğu zaten varsa, bir sonraki çocuğun hasta olma ihtimali %25'tir. Ancak %75 oranında da sağlıklı çocuk olma ihtimali vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat