Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akraba evliliği yapan kadınlar hamilelikte hangi testleri düzenli yaptırmalı?

9,211
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akraba evliliği yapan kadınlar hamilelikte hangi testleri düzenli yaptırmalı?

Akraba evliliği olan çiftlerde, gebelik sırasında normal bir gebenin akraba evliliği yapmamış bir çiftin gebeliğinden farklı bir izlem protokolü uygulanmamalıdır. İdeal protokol bebeğin hastalıkları açısından inceleme yapılan bir gebelik izleminde 11-14 haftalar arasında bir ultrasonografi, ense  kalınlığı ve biyokimyasal testleri tamamlanmalıdır. 20. ve 22. haftalarda da daha ileri bir düzeyde fetusun da büyümüş olduğu dikkate alınarak daha detaylı ultrasonografi yapılması şeklinde 2 kez detaylı ultrasonografi önerilir. 

Akraba evliliklerinde genetik hastalık riski çok daha yüksektir. Akraba evliliklerinde otozomal resesif veya çekinik denilen hastalık grubunda %25 tekrarlama riski olduğu için çok erken haftalarda, 12. gebelik haftasında Koriyonik villus örneklemesi (CVS) denilen bebeğin eşinden, amniyon sıvısından parça alınan test uygulanır. Ailelere 1 hafta içinde sonuç verilir. Fetus etkilenmişse, hastalığı taşıyorsa bir an önce gebeliğin sonlandırılması tercih edilir. Akraba evliliklerinde tercih edilen 12. haftada koriyonik villus örneklemesidir. 

Akraba evliliği yapanlara özel testler yoktur. Türk toplumunda yaşayan herkesin sadece Akdeniz bölgesinde, Çukurova'da ve Güneydoğu bölgelerinde yaygın olan kan hastalıkları, orak hücreli anemi ve talasemi açısından taranmasını değil, planlı gebeliklerde bu taramaların tüm Türkiye'de yapılması önerilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat