Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akdeniz ikliminin özellikleri nelerdir?

28,940
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akdeniz ikliminin özellikleri nelerdir?

Akdeniz iklimi yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen iklim tipidir. Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketleri ile ilgilidir. En sıcak ayda ortalama sıcaklık 28 - 30; en soğuk ayda en düşük sıcaklık ise ayda ortalama 8 - 10 derece arasındadır. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 derece civarındadır. 

Akdeniz ikliminde yağış 

Akdeniz iklim tipinde kar yağışı ve don olayı çok nadir görülür. En fazla yağın kışın, en az yağış ise yaz mevsiminde gerçekleşir. Akdeniz ikliminde kış mevsiminde görülen yağışlar cephesel yağışlardır ve ortalama 600 - 1000 mm arasında seyreder. Yağış rejimi düzensiz, bitki örtüsü makidir. Maki türü bitki örtüsü yazın kuraklığı seven mersin, defne, kocayemiş, zeytin, zakkum, keçiboynuzu gibi kısa ve bodur ağaçlardan oluşur. Türkiye'de Akdeniz ikliminin esas özelliklerinin izlendiği bölge Akdeniz Bölgesi'nde; Torosların denize bakan yamaçlarında 800 - 1000 m yüksekliğe kadar olan alanlarda görülür. 

Akdeniz'de kıyı boyunca Kuzey'e doğru gidildikçe Akdeniz ikliminin karakterinde farklılıklar görülmek ile birlikte, kıyılar ve içeriye doğru uzanan grabenler boyunca görülür. Marmara Bölgesi'nde ise Güney Marmara ile Trakya'nın Ege kıyılarında Akdeniz iklimi özellikleri görülmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat