Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akçay'da neler yiyebiliriz?

1,250
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akçay'da neler yiyebiliriz?

Akçay'a gittiğimizde denenmesi gereken bazı yerel lezzetler vardır. Burada Ege mutfağı söz konusu olduğundan, Ege bölgesine ait yemeklerin ve mezelerin tadına bakabiliriz. İstifne otu, deniz börülcesi, hindiba, fasülye otu bu yerel otların arasında sayılabilir.


Bunlar genelde zeytinyağlı olarak, haşlanarak ya da bazı yemeklere katılarak lezzet vermesi açısından kullanılabilir. Bu bölgede zeytin ve zeytincilik çok ön plandadır. Havran, İvrindi bölümleri, Ayvalık, Edremit civarı zeytinciliğin popüler olduğu yerlerdir. Bu bölgede yerel pazarlarda mutlaka yerel peynirlerin tadına bakılmalıdır. 

Özellikle tulum gibi, keçi sütünden yapılan peynirleri gibi peynirlerin tadına bakılmalıdır. Bu bölgede deniz mahsülleri de ünlüdür. Fener balığı kavurması, kalamar dolması, sardalya bunlar arasında sayılabilir. Özellikle asma yaprağında yapılan sardalyanın tadına bakılmalıdır. Sakız üreticiliği nedeniyle sakızlı muhallebi ve sakızlı dondurma da yaygındır. Keşkek, zerde, höşmerim de burada mutlaka tadılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat