Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akçay ve civarında nereleri gezebiliriz?

1,753
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akçay ve civarında nereleri gezebiliriz?

Akçay'a gidildiği zaman görülmesi gereken pek çok yer vardır. Antandros Antik Kenti bu bölgede gezilmesi gereken bir yerdir. Altınkum'a yakındır. Akçay'a gidenler tarafından çok fazla tercih edilmese de mutlaka görülmelidir. Ünlü Truva Şehri'ne giden taş köprülerden ve yollardan birinin burada olduğu bilinir. Burada Güre termal suları ve kaplıcaları ile ön plana çıkar. 


Tahta kuşlar Etnografya Müzesi köy içinde açılmış ilk etnografya müzesidir. İçinde o dönem giyilen kıyafetler, kullanılan eşyalar sergilenir. Göl ve gölcükler, trekking parkurları, şelaler de vardır. Hasanboğuldu efsanesinin de ana vatanı burasıdır. Hasan Edremit'te yaşayan bir bahçıvanın oğludur. 

Pazarda bir gün Emine adlı güzel bir kızla karşılaşır ve ona aşık olur. Evlenmeleri kızın obalı, erkeğin ise ovalı olması nedeniyle istenmemiştir. Hasan'a kendisini ispat etmesi için 40 okka tuzu sırtında obaya taşıması gerektiği söylenir. Yorulan Hasan Emine'den yardım ister. 

Emine ise bunu gururuna yediremez. Emine yükü alır ve çok yorgun olan Hasan'ın yardım çağrılarını umursamadan obaya gider. Hasan'ın akşam çıkan fırtına ile burada boğulduğu varsayılır. Gömleğinin bulunduğu ağaca da  Emine kendini asar. Bu gölcüğün olduğu yere Hasanboğuldu adı verilir. Karşısında kalan çınara da Emine çınarı denir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat