Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akçay nasıl bir tatil yöresi?

11,201
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akçay nasıl bir tatil yöresi?

Akçay Kuzey Ege'de yer alan, Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı son yıllarda son derece popüler hale gelmiş bir tatil beldesidir. Genelde buraya yazın rağbet edilir. Nüfus 200 binlere kadar çıkar. Akçay'ın suları meşhurdur. Tatlı su kaynakları, denizin ortasından çıkan artezyen suları vardır. 


Buraya özel Sarıkız efsanesi vardır. Sarıkız rivayete göre Akçay'ın çok yakınında bulunan Güre ilçesinde yaşayan sarışın bir kızdır. Halkın güzelliğini kıskanmasından ötürü dedikodulardan sıkılan babası kızını kazlarla birlikte İda Dağı'na yolladı. Babası bir süre sonra kızının yokluğunu kaldıramadı ve kızını bulmaya gitti. 

Burada kızından su isteyen baba aldığı deniz suyunun sonucunda kızının erdiğini anlar. Sırrının açığa çıktığını öğrenen kız üzüntüsünden ölür. O günden beri  bu dağlara Kaz Dağları, dağın en yüksek tepesine Sarıkız Tepesi, babanın öldüğü yere de Baba Dağı denir. Burada klasik bir Ege iklimi vardır. Kışlar ılıman ve yağışlıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat