Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akademisyenler bilimsel çalışmalarında nelere dikkat etmeli?

1,519
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akademisyenler bilimsel çalışmalarında nelere dikkat etmeli?

Akademisyen, bilim adamı öncelikle ahlaklı olmalıdır. Ahlaktan kasıt doğruyu söylemek ve doğruyu aramaktır. Akademisyen kafasındaki doğruyu ispatlamak için çalışmamalı, öne sürdüğü tezin doğruluğunu sorgulayıp sonucu objektif bir biçimde açıklamalıdır. 


Akademisyen çalışmasının sonucunda ortaya koyduğu tezin yanlışlığını keşfedebilir. Bu durumda da bunu dürüstçe kabul etmeli, suçluluk duygusu ya da kibir duymamalıdır. Bir akademisyenin gözde ve revaçta olması güvenilir olmasından kaynaklanır. Aksi halde bazı siyasi fikirlere körü körüne destek veren veya kendi görüşünün kölesi olan bir kişi olurlar. 

Bir araştırmacının yani akademisyenin bu böyledir demek yerine, kaynakçası geniş olmalıdır. Bu konuyla ilgili bu insanlar bunları söylüyor, ben de bunu diyorum demesi gerekir. Bir akademisyen en ufak bir makale yazarken bile o konuyla ilgili en az 4-5 kitabı okumuş olmalıdır. O konu üzerine yazılmış diğer makaleler de incelenmeli ve ardından kendi görüşünü aktardığı bir çalışma yapmalıdır. Tez - antitez sonunda senteze ulaşılmalıdır. Aksi halde özensiz yazılan bir esere dönüşür çalışma.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat