Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akademisyen olmak isteyenler kendilerini nasıl geliştirebilir?

2,946
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akademisyen olmak isteyenler kendilerini nasıl geliştirebilir?

Akademisyen olmak müzisyenlik, sporcu olmak gibidir. Süreç kişinin belirlediği alanda merak duyması, kendini geliştirmesi ve fark yaratmak istemesi ile başlar. Bulunduğunuz bilim alanındaki son çalışmaları, eserleri takip etmek faydalıdır ancak çok daha eski çalışmaları, yüz yıl belki de daha öncesinde bu konuda nelerden bahsedildiğini de bilmek çok önemlidir. 


O çalışmaları bilmeden bugünü okumak doğru değildir. Bilim dünden bugüne nasıl gelmiş mutlaka bilinmelidir. Merak etmeyen kişinin akademisyen olması da mümkün değildir. Müzik ya da sporu sevmek gibi bambaşka ve disiplin gerektiren bir hayattır. Kişi mesleğini sevmeli, literatürü ve kitapları takip etmeli ve yeni çalışmalar üretebilmelidir. 

Bu şekilde söz konusu bilime kendisi de katkı sağlayacaktır. Bir konferansta önce dinleyici sonraysa konuşmacı olması gerektiğini bilecektir. Çalışmada bulunduğu arkadaşları ve hocaları ile sürekli paylaşımda olmalıdır. İyi hoca hem iyi bilimsel eserler üretebilmeli hem de iyi bir ders anlatıcı olmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat