Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akademisyen olmak için nasıl bir eğitim sürecinden geçmek gerekiyor?

7,231
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akademisyen olmak için nasıl bir eğitim sürecinden geçmek gerekiyor?

Akademisyen olmak için geçilecek eğitim süreci öncelikle kişinin kendini geliştirmesinden geçer. Araştırma görevlisi olmak akademisyen olmak anlamına gelmez. Bu sadece başlangıç demektir. Akademisyenlik pek çok iş kolundan farklı bir meslektir. Kişinin kendisini geliştirmesinin yanı sıra alanında uzman diğer akademisyenlerin çalışmalarını da takip etmek önemlidir. 


Uzman kişilerle çalışmalarda bulunmak, eğitimlere katılmak, üretmek de son derece önemlidir. Yüksek lisans ve ardından doktora ile akademisyenin hayatında doktorluk, doçentlik ve profesörlük süreçleri de başlar. Akademisyenlik eğitimi çok yönlü bir eğitimdir. Makaleler yazmak, tebliğler hazırlamak gerekir. 

Dipnotlu, kaynakçalı ve bol araştırmalı projelerin içinde olmak şarttır. Kolay bir süreç değildir fakat öncelikle kişinin kendisini geliştirmesi ile kolaylaşır. Kişi kendisini ne kadar geliştirirse o kadar gözde ve doğruları paylaşan bir akademisyen olacaktır. Her şeyden önce dört senelik bir fakülteyi bitirmek gerekir. Bu şekilde aday olmaya da hak kazanırız. Ardından ise tezli yüksek lisans ve doktora gelir. Bu şekilde süreç de başlamış olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat