Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akademisyen nasıl olunur?

10,676
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akademisyen nasıl olunur?

Akademisyen olmak bir iş sahibi olmaktan farklıdır. Akademisyenlik idealist olmayı gerektirir. Türkiye'de akademisyenlik genel anlamda iş dünyasından uzakta sadece akademisyen olma şeklinde yaşanır. Bu da doğru değildir. Akademisyen olmak için önce okuduğunuz bilimle alakalı daha çok ve uygulamalı bilgi sahip olmak, dolayısıyla iş tecrübesi sahibi olmak da önemlidir. 


Sınavlar, başvurular gibi prosedürlerin öncesinde idealist olmak ise başlıca şarttır. Süreç önce üniversitede parlak bir öğrenci olmak ile başlar. Ardından eğer kamuya başvuracaksanız ALES ve yabancı dil sınavını atlatmak gerekir. 

Eğer üniversitede bir araştırma görevlisi kadrosu varsa buna başvurulur. Pek çok müracaatın arasından puanlarınız ve mülakatınız ile sivrilirseniz akademisyen olabilirsiniz. En yüksek mertebe doktora seviyesidir. Doçentlik ve profesörlük gibi unvanlar idari kadrolardan kaynaklanır. Doktora alan kişi akademinin en yüksek noktasına ulaşmış demektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat