Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akademinin Türk sanatındaki yeri nedir?

148
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Akademinin Türk sanatındaki yeri nedir?

Akademi yani bugünkü adıyla Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi eskiden Türkiye'nin tek sanat kurumu konumundaydı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Güzel Sanatlar Müdürlüğü Türkiye'de sanat konularında bir tür danışma ve geliştirme kurumu vazifesindeydi. Buradaki danışmanların çoğu Akademi kökenli hocalardı. Bu hocalar yurt dışına gidecek bienalleri, sergileri kararlaştırır, kararlar alırlardı. Akademi Türkiye'nin sanat politikasının düzenlendiği bir kurumdu.

Devrim Erbil'in sanat hayatında Akademi'nin yeri büyüktür. Burada önemli hocalardan resim dersleri alan Erbil, öğrencilik hayatının ardından 50 yıl boyunca akademik hayatına da burada devam etmiştir.

60 ve 80 ihtilallerinde de Akademi'de yer alan Devrim Erbil, bunun da etkilerini yaşamıştır. Sanat anlayışı ise kendi deyimiyle dış dünya ile iç dünyasının bir dengesi olarak ortaya çıkmıştır. Tamamen dışsal etkilere kapalı olmayan ama bunları da yansıtmayan, kendi içinde bir dengeyi yansıtan Devrim Erbil resmi için daha çok erken üsluplaşma ürünü denebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat