Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ailem istediğim mesleği seçmeme izin vermiyor, ne yapayım?

1,455
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ailem istediğim mesleği seçmeme izin vermiyor, ne yapayım?

Anne babalar genelde yapmak isteyip de yapamadıkları mesleği çocuğunun yapmasını ister ya da çocuğu kendi yaptığı mesleği yapsın ister. Bazı aileler de çocuğuna popüler olan meslekleri önerir. Oysaki meslek seçimi konusunda önemli olan tek nokta sizin isteklerinizdir.

Yapmayı düşündüğünüz mesleği daha yakından tanımak için o mesleği yapan insanlarla görüşüp fikirlerinden ve deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin bilgisayar mühendisi olmak istiyorsanız bir finans kurumuna ya da bir yazılım şirketine giderek bilgisayar mühendislerinin ne yaptığını görmelisiniz. Bu noktada belki de aslında bilgisayar mühendisi olmak istediğinizi değil, bilgisayar ile çalışmak istediğinizi keşfedebilirsiniz.

Aileniz size farklı meslekler öneriyor olabilir ve sizin kendiniz için seçtiğiniz mesleği size uygun bulmuyor olabilir. Seçiminizden emin olmak için uzman desteği alabilirsiniz. Yetenek testlerine katılarak genel yeteneklerinizi saptayabilirsiniz. Testin sonuçlarını aileniz ile birlikte değerlendirerek ortak bir karara varma yoluna gidebilirsiniz.

Yapmak isteyip de yapamadığınız meslek ilerleyen yıllarda hep aklınızın bir köşesinde duracaktır. Verimli ve mutlu bir iş hayatı için hayallerinizin peşinden gidin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat