Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aileler çocukların ayak sağlığı ile ilgili ne tür yanlışlar yapıyor?

10,314
kez izlendi
Puan: 2.97 / 5
Detaylı Açıklama

Aileler çocukların ayak sağlığı ile ilgili ne tür yanlışlar yapıyor?

Ailelerin en sık olarak yaptıkları problem, çocuklarının kötü ayakkabı kullanmalarına yol açarak normal ayak gelişimlerini engellemektedirler. Buna bağlı olarak bazı sorunlar ortaya çıkar. Bunlardan en sık olarak görülenler, tırnak batmaları, ayakkabının sıkmasına göre gelişen kemik şekil bozukluklarıdır. 

Genellikle aileler yürüteç kullanmayı tercih ederler. Bu emekleme dönemi ile yürüme dönemi içerisindeki bebeklerde çok sık tercih edilen bir gereçtir. Bu yürüteç aslında çocukları oyalamak için kullanılır. Çok fazla tercih etmeyiz. 

Genellikle bebekler 6 aylıktan itibaren emeklemeye başlarlar. Emekleme sürecini tamamlayan bebekler bu arada kas, iskelet ve sinir sisteminin gelişimiyle beraber, 10 ile 14 arasında normal doğal süreciyle yürümeye başlarlar. Siz bu süreç içerisinde çocuklarınızı farklı bir yola ittiğinizde bu istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden yürüteç tavsiye edilmez.

Büyük ayakkabı kullanma ekonomik olarak faydalı olsa dahi, büyük ayakkabısı olan çocuklarda ayakkabı içerisinde ayağın ileri geri hareketi ve çarpma efektlerine bağlı ayakta ve tırnak bölgesinde sorunlar çıkmaya başlar. Bunlar zaman içerisinde tırnak yatağında bu darbelere bağlı olarak kalıcı hasara yol açabilir. Parmak uçlarındaki kıkırdaklarda kalıcı şekil bozuklukları meydana gelebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat