Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

AIDS'in belirtileri nelerdir?

216,787
kez izlendi
Puan: 4.43 / 5
Detaylı Açıklama

AIDS'in belirtileri nelerdir?

Şüpheli temastan sonra HIV virüsünün bulaşıp bulaşmadığını ilk zamanlarda anlamaya imkan yoktur. Doğrusu AIDS hastalığı dediğimiz hastalık ortaya çıkmadan önce de eğer herhangi bir tetkik yapılmamışsa bulaştığını tespit etme imkanı söz konusu değil.

Ancak şüpheli temastan sonra genelde bu enfeksiyonun ortaya konabilmesi için HIV'e karşı vücutta bağışıklık cisimciklerinin oluşması gerekir. Bu cisimciklerin oluşması da ortalama 2 - 3 ayı bulmaktadır. Bugün laboratuvarlarda tarama testi olarak da kullanılan Aanti-HIV dediğimiz testler normalde şüpheli temastan sonra geçen 2 - 3 aylık süreden sonra ancak pozitifleşebilmekte veya tanı koydurabilmektedir.

15 günden sonra tanı koymak mümkün

Ancak son zamanlarda hem antijen hem de antikor özelliği olan HIV Combo dediğimiz birtakım yeni tarama testleri de laboratuvar tetkikleri arasına girmiş durumda. Yapılan testlerde şüpheli temastan sonraki 15 günden sonra bu enfeksiyona tanı koyma imkanı olur.

Ayrıca yine psiar dediğimiz, çok düşük düzeydeki kanda mevcut olan virüse ait genetik kodların üretilerek, çoğaltılarak yapıldığı bir test mevcut. Bu psiar testleriyle de şüpheli temastan 15 güne kadar sonra veya 2 - 3 hafta sonra bu tanıyı koyma imkanı var.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat