Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

AIDS Türkiye'de ne kadar yaygın bir hastalık?

37,364
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama

AIDS Türkiye'de ne kadar yaygın bir hastalık?

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 2013 yılı itibarı ile Türkiye'de 7.000'e yakın HIV (+) hasta vardır. Fakat bunlar resmi rakamlardır. HIV (+) olduğunu bilmeyenlerle birlikte, toplam rakamın 20 binin üzerinde olduğu düşünülmektedir. ABD'de yapılan son çalışmalara göre, HIV taşıyan 5 hastadan biri, kendisinde HIV virüsü olduğunu bilmemektedir. Türkiye'de ise bu oranın çok daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

Avrupa ve ABD'de AIDS ve HIV hakkında bilincin artması, kondom kullanımının yaygınlaşması ve diğer tedbirlerle HIV virüsünün bulaşma sıklığı düşmeye başlamıştır. Fakat Türkiye'de şehirli yaşam tarzının artması, HIV virüsü hakkında yeterli farkındalığın oluşmaması nedeniyle virusun görülme sıklığı artmaktadır. Maalesef,  önümüzdeki yıllarda sayının katlanarak artması beklenmektedir.

Bu yüzden kendimizi korumak için gerekli önlemleri almalı, HIV virüsü hakkında bilinçlenmeli ve şüpheli temas sonrasında HIV testlerini yaptırmamız gerekmektedir. AIDS şüphesi taşıyan kişiler için yapılabilecek testler P24 antijen testi, anti HIV antikor testi, antijen + antikor testi veya HIV RNA PCR testidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat