Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

AIDS testi nasıl yapılır?

98,372
kişi izledi
Puan: 4.61 / 5
AIDS testi nasıl yapılır?
Bugün laboratuvarlarda AIDS tanısı için veya HIV taşıyıcılığı tanısı için kullanılan tarama testi genellikle Anti-HIV olarak bilinmektedir. Bu, eliza yöntemiyle yapılan bir testtir. Tabi elizayı halk arasında bilindiği gibi sadece AIDS'in tanısında kullanılan bir test gibi değerlendirmemek lazım.

Eliza bir yöntem adıdır. Bu Anti-HIV testi, bu yöntemle yapılan testlerden bir tanesidir. Bugün % 99,99 oranında duyarlılığı olan tarama testleri söz konusudur ve günümüzde kullanılan tarama testleri şüpheli bulaşıcılık halinden sonraki 3 aydan sonra ancak pozitiflik veya hastalığı, tanıyı koydurtabilecek özelliktedir.

Testler kesin sonuç verir

Ancak hem son zamanlarda geliştirilen antijen hem antikor özelliği olan birtakım testler söz konusudur. Bunlarda da şüpheli teması takip eden 15 günlük süreden sonra bu tanıyı koydurma imkanı vardır. Yine psiar dediğimiz genetik araştırmaya dayanan testler söz konusudur. Bu testlerde de şüpheli temastan 15 günlük süre sonunda tanı koydurma imkanı vardır.

Yine Sağlık Bakanlığı tarafından özellikle doğrulama testi olarak kabul edilen Western Blot dediğimiz bir doğrulama testi de bugün özellikle AIDS araştırma merkezlerinde kullanılan testlerden bir tanesidir.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat