Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

AIDS nasıl tedavi edilir?

51,236
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
AIDS nasıl tedavi edilir?
Bugün dünyada tedavi araştırmalarına en fazla ödenek veya para ayrılan; üzerinde en çok araştırma yapılan hastalıklardan bir tanesi ve belki de birincisi AIDS'tir. Ama bütün bu çalışmalara rağmen maalesef bugün ne tam anlamıyla koruyucu tam bir aşı üretilebilmiş ne de % 100 tedavi diyebileceğimiz bir tedavi bulunabilmiş.

Bugün genelde kullanılan ilaçlar antiretroviral dediğimiz HIV virüsüne etkili, onun gelişimini veya üremesini durduran, çoğalmasını azaltan ilaçlar. Bir de özellikle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici tedaviler söz konusu bugün AIDS tedavisinde. AIDS tedavisi bugün bu iki ana ayak üzerine inşa edilmekte.

Antiretroviral dediğimiz virüse etkili, bugün kısmen etkili ilaçlarla bunların kullanımı özellikle portör dediğimiz taşıyıcılık HIV pozitifliği süresini uzatmakta, AIDS hastalığının ortaya çıkmasını geciktirmekte. Aynı zamanda hastalığın seyrinde de daha fazla enfeksiyon veya kanser türü hastalıkların veya komplikasyonların ortaya çıkışını da azaltmakta.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat