Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

AIDS nasıl bulaşır?

72,217
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama

AIDS nasıl bulaşır?

AIDS kan, kan ürünleri, cinsel temas ve anneden bebeğe bulaş tarzında bir bulaşıcılık söz konusu AIDSI'te. Kan, kan ürünleri daha çok ortak enjektör kullananlarda özellikle uyuşturucu kullananlarda ve yine diş tedavileri veya sıhhi şartlarda yapılmayan dövme, piercing ve benzeri uygulamalarda da bu AIDS'in bulaşması söz konusu olabilir.

Kan yoluyla bulaşır

AIDS'in bulaşında cinsel ilişki önemli yer tutmakla birlikte aslında HIV virüsü Hepatit B veya Hepatit C gibi virüslere göre yayılımı ve bulaşı çok fazla olmayan ve dış ortama da çok dayanıklı olmayan bir virüs olduğu için bu tarafı sevindiricidir.

Cinsel ilişki sırasında bulaşır

Özellikle cinsel temasla bulaşıcılık, yani rektal yolla cinsel ilişki bulaşıcılığın en yoğun görüldüğü ilişkilerden birisi. Ancak bunun dışında normal ilişki veya oral ilişkiyle de bulaşabilmektedir. Yalnız bu tür ilişkilerde bayan partnerler erkeklere göre daha fazla risk altındadır.

Erkeklere bulaşı, bayanlara bulaşından daha azdır. Öpüşmeyle de bulaşabilir. Özellikle çok yani sert öpüşme ve agresif öpüşme tarzında kanamaya neden olabilecek tarzda bir ilişki söz konusuysa ve yine oral sekste de bulaşma söz konusu olabilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat