Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet kanaması ile ilgili hangi durumlarda doktora gitmek gerekir?

2,816
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Adet kanaması ile ilgili hangi durumlarda doktora gitmek gerekir?

Her kadının farklı bir âdet kanama döngüsü vardır. Normal şartlarda âdet kanaması ortalama olarak 28 günde bir 5 gün süre ile devam eder ve çoğu kadında kişiye göre değişmekle birlikte günde 2 ped değiştirilir. Âdet kanamasında hangi durumlarda doktora başvurmak gerekir sorusunun yanıtı da aslında buradadır. Regl günlerinde sapma, âdet miktarında azalmaya veya normalden fazla artış varsa, doktora başvurmak gerekir.

Beklenmedik zamanlarda ara kanama gerçekleşiyorsa, daha sık ya da daha ender gerçekleşiyorsa tüm bu durumlar kadın için bir uyarıcı olmalıdır. Tabii ki yalnızca bir kere birkaç gün erken ya da geç âdet olundu diye hemen doktora kaygı ile başvurmak gerekmez. 2 veya daha fazla ay boyunca ya da senenin birkaç ayı âdet düzensizliği olan kadınların uzman bir doktora başvurması gerekir. 

Çoğu zaman altından bir sebep çıkmıyor. Çünkü unutmamak gerekir ki, âdet mekanizmasının çoğunluğu beyin tarafından yönetiliyor. Beyin tarafından yönetildiği için de stres, kaygı, endişe gibi olumsuz duygular, kimi zaman da bazı olumlu duygular beyin fonksiyonlarını etkileyerek âdet görme mekanizmasını dolaylı yollarla etkileyebiliyor. Bu nedenle âdet düzensizliği nedeniyle doktora başvurmakta fayda vardır ancak çoğu zaman altından herhangi bir önemli neden çıkmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat