Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet kanamam çok fazla, neden olabilir?

6,835
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Adet kanamam çok fazla, neden olabilir?

"Âdet kanamam çok fazla, neden olabilir?" sorusuna karşı sorulması gereken ilk soru, "ne zamandan bu yana?" olacaktır. Bu aya özgü bir şey mi, yoksa hep böyle miydi? İkinci soru, spiral var mı? Çünkü çoğu zaman spiral takıldıktan sonra âdet kanamalarında artış görülebiliyor. 


Âdet kanaması miktarı fazla olan kişilerde kanama miktarının azaltılması önemlidir. Çünkü kadında kan değerlerinin, demir değerlerinin düşmesinin en önemli nedeni kadında âdet kanamalarındaki artışıdır. 

Âdet kanamasının daha fazla olması üremenin daha iyi olduğu anlamına gelmediği gibi, âdet kanamasının az olması da üremenin daha kötü olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle öncelikle bir değerlendirme yapmak gerekir. 

Âdet kanamasının fazlalaşması pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Yeni takılmış bir spiral veya daha önce takılmış bir spiral âdet kanamasının miktarını artırabilir. Kullanılan bazı ilaçlar, âdet söktürücü olarak kullanılan ancak gereğinden fazla âdet söktüren ilaçlar, rahim içinde polip adı verilen iyi huylu oluşumlar, rahim içine yakın bölgede bulunan miyomlar ve âdet kanaması fazlalılığı zannedilen ancak gebeliğin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkan birtakım kanamalar gibi durumlar âdet kanaması fazlalılığına neden olarak görülebilir. 

Âdet kanaması fazlalığına bakarken, bizim için ilk önce bakılması gereken bir gebelik durumunun söz konusu olup olmadığıdır. Her ne kadar olmadığı söylense de, doğum kontrol hapı kullanılsa veya spiral takılmış olsa da, yine de mutlaka bir gebelik testi yapılmalı ve kanama fazlalığının gebelik ile ilgili bir komplikasyon olup olmadığının araştırılmasıdır. Böyle bir şey çıkarsa da kadınların şaşırmaması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat