Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet görememenin nedeni nasıl belirlenir?

23,891
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Adet görememenin nedeni nasıl belirlenir?

Adet görememenin nedenini araştırmak için öncelikle daha önce adet görülmüş mü ona bakmak gerekir. Genç kız ergenlikten itibaren hiç adet görmemiş olabilir. 14 yaşına kadar adet görmemiş aynı zamanda göğüste büyüme ve cinsel bölgede kıllanma olmayan kızların doktor kontrolüne gitmesi gerekir. 


Bunun için 16 yaşa kadar beklemek ve sonra araştırmak gerekir. Hiç adet görülemeyen durumlarda genellikle altta bir kromozomal bozukluk olabilir. Genital sistemin doğumsal bir kusuru olabilir. Diğer bir durum da düzenli adet gören kadının artık adet görmemesi durumudur. 

Düzenli adet gören kadının adetinin kesilmesi durumunda bakılması gereken ilk durum gebelik olup olmadığıdır. Adette aksama da gebelik işareti olabilir. Gebelik yoksa adetin oluşumunu sağlayan mekanizmalar incelenmelidir. Bu, bunlardan birinde aksama var demektir. 

Adet görülmemesi durumunda beyinden hormon salgılayan bölgenin sorunlu olması, yumurtlamayı sağlayan mekanizmanın sorunlu olması, rahimde lezyon olması gibi sorunlar da olabilir. Fakat her kadının yılda bir ya da iki kez adet görmede aksama yaşamasının normal olduğu bilinmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat