Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet görememe sorununun nedenleri nelerdir?

33,803
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Adet görememe sorununun nedenleri nelerdir?
Kadın üreme sistemi insandaki en karmaşık sistemlerden biridir. Her ay düzenli adet görme çok titiz işleyen bir sistemin sonucudur. Adet görülebilmesi için farklı sistemler işin içine girer. Hormonal sistem, sinir sistemi gibi sistemler çalışır. Beyinden hormon salgılanır, alt bir bölgeyi yine beyinde etkiler. 

Buradan da yumurtalıkları uyaran başka bir hormon salınır. Bu hormon kana geçtikten sonra yumurtalıklara bulaşır. Bu şekilde dişilik hormonu aktif hale gelir ve yumurtlama oluşur. Bir yandan da bebeğin rahimde yerleşeceği nokta hazırlanmaya başlar. 

Bu yuva hazırlandıktan sonra eğer gebelik oluşmamışsa bu yuva olduğu gibi dökülür. Bir sonraki ay aynı süreç tekrarlanır. Yani adet, gebelik için rahim iç tabakasının hazırlanması ve gebelik oluşmadığı takdirde bu kısmın vücuttan atılmasıdır. Adetteki herhangi bir düzensizlik bu sistemlerden birindeki bir aksamadan kaynaklanabilir.

Adet görememe nedenleri:
- Adet görülmesi için beyinden hormon salgılayan bölgenin sorunlu olması
- Yumurtlamayı sağlayan mekanizmanın sorunlu olması
- Adet döneminde kanın akacağı kanalların tıkalı olması

Adet görememede 2 sınıf vardır. Birincisi genç kızlıktan itibaren hiç adet görmemiş olmak bir diğeri de düzenli adetin kesilmesidir. Bu ikisi ayrı değerlendirilir.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat