Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet düzensizliği nedenleri nelerdir?

26,082
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Adet düzensizliği nedenleri nelerdir?

Âdet düzensizliğinin sebeplerini anlayabilmek için öncelikle âdet düzensizliğini tanımlamak gerekir. 21 gün ile 35 gün arasında döngüsel olarak devam eden âdetler normal olarak kabul edilir. Ancak âdetlerin kanama miktarının fazla olması veya ara kanamalar âdet bozukları kapsamında değerlendirilir. Yani 21 günden kısa, 35 günden uzun aralıklarla gerçekleşen âdet kanamaları normal olarak kabul edilmemektedir. 

Bunların sebepleri değerlendirilecek olursa, hormonal ve organik sebepler olarak düşünülebilir. 

Âdet düzensizliğinin hormonal nedenleri

Genç kızlığın başında ya da menepoza yakın dönemlerde oluşan herhangi bir ovilasyonun, yumurtlamanın olmadığı yani işe yaramayan yumurtaların meydana getirdiği âdet düzensizliğidir. Bu durum en sık karşılaşılan âdet düzensizlikleridir. Bunlar genç kızlarda ve menopoza yakın kadınlarda görülen âdet düzensizlikleridir. Bunların dışında polikistik over sendromu en sık karşılaşılan yumurtlama fonksiyon bozukluğudur ve hormonal sebeplerle âdet döngüsünün bozuk olduğu tipik bir hastalıktır. 

Âdet düzensizliğinin organik nedenleri

Elle tutulur bir sebebin olduğu, bir kist, miyom ya da anotomik bir bozukluğun görüldüğü durumlardır. Bunlardan kistler değerlendirilecek olursa, basit kistler ya da çikolata kistleri âdetlerin gecikmesine ya da âdet kanama miktarının artmasına yol açabilir. Miyomlar özellikle rahim içerisine baskı yapıyorsa çok ciddi kanama bozuklukları ya da yoğun âdet kanamalarına neden olabilir. Bunları değerlendirmek mutlaka bir jinekoloğun işidir. Yani böyle bir bulgu tespit edildiğinde mutlaka transvajinal ultrasonografi ile yumurtalıkların ve rahmin iyice değerlendirilmesi gerekir. 

Ayrıca anatomik bozukluk nedeniyle hiç âdet görememe durumu da olabilir. Yani rahimde doğuştan gelen bir sorun nedeniyle genç kızlık döneminde hiç âdet görememe sorununa yol açabilir. Bu nedenle transvajinal ultrason ya da yapılacak bir jinekolojik değerlendirme âdet bozukluğunun sebebini ortaya koyabilir. 

Âdet düzensizliğinin tedavisi

Tedavi değerlendirilecek olursa, âdet bozukluğuyla gelen bir hastayı tedavi edebilemek için öncelikle medikal tedavi yani ilaçlarla yapılan tedaviler mümkündür. Bunlar östrojen ve progestoron ilaçlarının bulunduğu basit ilaçlardan doğum kontrol haplarına kadar uzanan yelpazede birtakım medikal tedavilerdir. Ayrıca kist ya da miyom gibi organik sebeplerle âdet düzensizliği meydana geliyorsa bunlarda da cerrahi tedaviler gerekebilir. Özellikle parostopik ameliyatlarla kistlerin çıkarılması ya da histeroskopik girişimlerle miyomların alınması söz konusu olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat