Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilebilir mi?

47,299
kez izlendi
Puan: 1.50 / 5
Detaylı Açıklama

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilebilir mi?

İlişki esnasında vajinaya herhangi bir mikrop girme riski olduğundan ve bu durum iltihaplanma veya enfeksiyona sebebiyet verebileceğinden regl döneminde ilişkiye girilmesi çok tavsiye edilmez. Âdet dönemi sonlarına doğru ise kanama miktarı azalmış olacağından prezervatif kullanarak ilişkiye girilebilir.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilip girilemeyeceğini bilimsel olarak ele alacak olursak, çok doğru olduğunu söylemek mümkün değildir. Zira ilişki esnasında vajinaya mikrop girme ihtimali bulunur. Vajina, enfeksiyon ve iltihaplanmalara açık hale gelir. Bu nedenle adet döneminde cinsel ilişki önerilmemektedir. Fakat kanama miktarının azaldığı dönemde prezervatif ile cinsel ilişkiye girilebilir.

Adet dönemindeki hormonların, kokunun, bölgedeki hassasiyetinin de önemi büyüktür. Bu nedenlerle de cinsel ilişkiye girmek doğru kabul edilmez. Kadın Doğum Uzmanları bu dönemde cinsel ilişkiyi önermez.
Ancak cinsel ilişki yaşanacaksa da, kanama miktarının azaldığı dönemde, prezervatifle yaşanması uygun olacaktır.

Özetleyecek olursak, kadınların adet dönemlerinde cinsel ilişkiye girmelerini doğru bulmuyoruz. Çünkü adet döneminde kadın rahmi hastalıklara karşı daha dirençsiz olacaktır. Özellikle adet kanamalarının başladığı ilk birkaç günde kesinlikle cinsel ilişki önerilmemektedir.  Belki adet kanamalarının azalmaya başladığı dönemde ilişkiye girilebilir. Ancak bu noktada prezervatif kullanımı çok önemlidir. Prezervatif kullanılmadığı takdirde tehlike devam edecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat