Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Açık zeytin mi paketlenmiş zeytin mi tercih edilmeli?

2,730
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Açık zeytin mi paketlenmiş zeytin mi tercih edilmeli?

Tüm gıda sektöründe olduğu gibi zeytin ve zeytinyağında da taklit ve tağşişle çok sık karşılaşılmaktadır. Özellikle sofralık zeytinde, pazarlarda ve şarküteri reyonlarında satılan ve dökme satış diye tabir edilen ambalajsız satışlarda bu oran çok daha yükselmektedir. 

Açık satılan ve kayıt dışı üretim olarak da isimlendirilen bu ürünlerde, denetim mekanizmasının işlemesi çok güçleşmekte ve maalesef insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşabilmektedir. 

Sektörde merdivenaltı diye tabir edilen bu tarz işletmeler, özellikle doğal fermente zeytinin uzun süren tatlanma sürecine, stok maliyetine ve işleme tekniği sebebiyle oluşan fireye katlanmak istememektedirler. Bu sebeple, sadece karlılık odaklı çalışan bu işletmeler, insan sağlığını ikinci plana atarak gıda üretimine uygun olmayan koşullarda üretim yapmakta, gıda tüzüğünde yer almayan kimyasal ve koruyucu maddeler kullanabilmektedir.

Bu tarz ürünler insan sağlığına zarar vermekle birlikte kayıt dışı olması sebebiyle, ülke ekonomisine de ciddi zararlar vermektedir. 
Öte yandan gıda tüzüğünün izin verdiği şekilde hijyenik koşullarda üretim yapan, ürünün fire ve stok maliyeti gibi çeşitli zorluklarına katlanan, aynı zamanda devlete vergisini ödeyen ve iş gücü istihdam eden firmalar da haksız rekabetle karşı karşıya kalmaktadırlar.

Sofralık zeytin sektöründe en çok işleme tekniğinde (ürün doğal fermente olmadığı halde doğal fermente diye satılması), çeşitte (Gemlik çeşidi olmadığı halde Gemlik çeşidi diye satılması), karışım ürün (ekonomik değeri yüksek çeşit ile düşük çeşidin karıştırılıp, değeri yüksek çeşit diye satılması) gibi hileler ile karşılaşılabilmektedir.

Ambalajlı ürün
- Her şeyden önce kayıt altına alınmış üretimdir.
- İçeriği üzerinde yazan bir üründür.
- Üretim ve son kullanma tarihi biliniyordur.
- Saklama koşulları belirtilmiştir.

Bu ve benzeri sebeplerden ötürü taklit ve tağşişten korunmanın yolu, kuşkusuz ambalajlı ürün ve güven duyulan markanın tercih edilmesi ile mümkündür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat