Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

6 yaş çocuğunda ne tür sağlık sorunları gözlenebilir?

2,000
kez izlendi
Puan: 2.15 / 5
Detaylı Açıklama

6 yaş çocuğunda ne tür sağlık sorunları gözlenebilir?

Çocukların okula gitmeleri ve sosyalleşmeleriyle birlikte toplum kaynaklı grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sıkça görülmeye başlar. Çocuğun vücut direnci için uyku ve beslenme düzeni ailesi tarafından iyi ayarlanmalıdır. İyi beslenme ve düzenli uyku ile çocuğun bağışıklık sistemi geliştirilmiş olur. Günde 3 porsiyon yiyerek yeterli C vitamini alamayan çocuklara mutlaka dışarıdan vitamin takviyesi yapılmalıdır. 

 
Omega-3 içeren yumurta, balık ve ceviz gibi gıdalar çocuğun hem zihinsel gelişimini destekler hem de hastalıklara karşı direnç sağlar. Bu gıdalar çocuğun günlük menüsünde yer almalıdır. Çocuğun bunları yemekle ilgili bir sıkıntısı varsa dışarıdan Omega-3 takviyesi yapılabilir. 
 
Kalp hastalığı, astım ya da diyabet gibi rahatsızlıkları olan çocuklara riski azaltmak açısından grip aşısı yapılabilir. 6 yaş, çocukluk aşılarının tekrar edildiği yaştır. Su çiçeği, kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve karma aşılar bu yaşta tekrar edilir. 
 
6 yaş çocuklarının fiziksel aktiviteleri yoğun olduğundan kaza riski de çok yüksektir. Kaza risklerine karşı ebeveynlerin ya da bakıcıların çocuğa göz kulak olmaları gerekir. Çocuklara da kazalardan korunmak için gerekli bilgiler verilmeli ve çocukta tehlikelere karşı bilinç oluşturulmalıdır. 
 
Hiperaktivite ve konsantrasyon sorunlarının en iyi anlaşıldığı yaş 6 yaştır. Çocukta bu tip sorunlar saptanırsa çocuğun akademik gelişimini engellememesi açısından gecikilmeden tedaviye başlanmalıdır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat