Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

6 - 9 ayda ek gıdaya başlarken bebeğin beslenme menüsü nasıl olmalı?

12,613
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

6 - 9 ayda ek gıdaya başlarken bebeğin beslenme menüsü nasıl olmalı?

Ek gıdaya henüz başlamamış ama nasıl başlamalıyım diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu geçiş döneminde size destek olabilecek örnek bir menü ve tarifler üzerinden geçeceğiz.

Ek gıdayı bebeğinizle 6. ayından sonra tanıştırmanız gerekiyor. 6. ayına kadar bebeğinizi sadece anne sütü ile beslemelisiniz. Anne sütünün yetmediği durumda doktorunuzun önerisi ile bebeğinize ayına uygun bebek sütlerini kullanabilirsiniz. 

Ek gıdalara 6. ayından önce başlamak, anne sütünün verimini azaltabilir ve kabızlık-ishal gibi problemlere yol açabilir. Bir diğer yandan 6. aydan önce bebeğiniz ek gıdaya başlamaya hazır olmadığı için, ek gıdalar ile onu tanıştırmak boğulma riskini artırabilir.

Ek gıdalara geçiş kesinlikle anne sütüyle vedalaşmak anlamına gelmez. Bebek hala anne sütünün içeriğindeki değerlere ihtiyaç duyar. Bu yüzden bebeğin 1 yaşına kadar ana öğünü anne sütüdür. Ek gıdaları ara öğün olarak düşünebiliriz.

6. ay dolunca ile ek gıdaya ilk başladığınızda 1-2 tatlı kaşığı kadar tadımlık olarak verebilirsiniz. Başlangıçta yoğurt veya sebze püresi tercih edebilirsiniz. 

Sebze püresini hazırlarken 1 halka havuç, 2 halka patates, 1 halka kabak, 1 tatlı kaşığı pirinç,1 yemek kaşığı kıyma, az zeytinyağı ve çok az su kullanabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinize tuz vermemelisiniz. 

Hafta hafta ek gıdalara başlamak, bebeğininiz damak tadının oluşması ve alerjilerini anlamak açısından önemlidir. Ek gıdalara yoğun olarak başlamanız bebeğinizin anne süt alımını olumsuz etkileyebilir. 

Her bebeğin kendine özel beslenme tablosu olur ama örnek olarak alınabilecek bir programı sizinle paylaşmak isterim. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat