Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

5 yaş çocuğunun dil gelişimi nasıldır?

2,377
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

5 yaş çocuğunun dil gelişimi nasıldır?

5 yaş, çocuğun kelime haznesinin geliştiği ve çocuğun dile hakim olmaya başladığı dönemdir. 5 yaşındaki çocuk binlerce kelimeyi anlayabilir. Dini kelimeler ilgisini çeker ve bilmediği dini kelimelerin anlamlarını sorar.

5 yaşındaki çocuk 100'e kadar sayabilir, harfleri söyleyip yazabilir. Adres, telefon numarası ve kısa şiirler ezberleyebilir. Kısa şarkılar ve hikayeler öğrenebilir. Ortalama 7 kelimeden oluşan cümleler kurabilir. Hangi nesne grubunun sayı olarak daha büyük olduğunu bilebilir. 

 
5 yaşındaki çocuk hikayeler anlatır. Anlattığı hikayelerde kimi zaman gerçekten olan şeyleri kimi zamanda kendi zihninde oluşturduğu şeyleri anlatır. 

Çocuk 5 yaşına geldiğinde bir kelimenin birden çok anlamı olduğunun farkındadır. Kelimelerin harflerden oluştuğunu ve bazı kelimelerin iki kelimeden oluştuğunu algılayabilir. 
 
5 yaş çocuğunun kelime haznesi çok hızlı gelişir. Beynin bu hızlı gelişimine paralel olarak kelimelerin ağızdan çıkma hızı aynı derecede gelişmeyebilir. Buna bağlı olarak kekemelik ve tekrarlar başlayabilir. Kekemelik ve tekrarlar devam ederse kalıcı olmaması için profesyonel yardım almak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat