Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

5 yaş çocuğunda ne tür sağlık sorunları gözlenebilir?

2,391
kez izlendi
Puan: 3.12 / 5
Detaylı Açıklama

5 yaş çocuğunda ne tür sağlık sorunları gözlenebilir?

5 yaş çocuğu son derece hareketli bir dönem yaşamaktadır. Bahçede, parkta ve okulda hareketli oyunlar oynamaktadır. Bu nedenle çeşitli kazalar, düşmeler, kırıklar, çizikler bu yaş grubunda sıkça rastlanan sorunlardır. 

5 yaşındaki çocuklarda bazı aşı tekrarları yapılmaktadır. Örneğin su çiçeğinin ikinci aşısı 5 yaşında yapılır. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak karma aşı tekrarları 5-6 yaş aralığındadır. Ailelerin bunları hatırlaması ve takip etmesi gerekmektedir. 

5 yaş çocuğuna özellikle okul öncesi döneminde olduğu için okul başarısını etkilememesi ve varsa bir sorun, saptanması açısından göz muayenesi önerilmektedir. Diş bakımı 5 yaş gurubunda çok önemlidir. 

Diş alışkanlıklarının, diş bakım alışkanlıklarının gelişmesi, artık bu dönemde tamamen yerine oturtulmuş olması gerekmektedir. Eğer sorunlu alışkanlıklar varsa veya bakımsız dişler söz konusuysa mutlaka çocuk diş doktoruyla da temasa geçilmelidir. 5 yaş artık süt dişlerinin yavaş yavaş kaybedilebildiği bir yaştır. Bazen aileler bunun çok erken olduğunu düşünerek paniğe kapılabilirler. Halbuki, 5 yaşta süt dişleri değişmeye başlayabilir.

5 yaşta yavaş yavaş harf, rakam tanımaya başladıkları için okul hayatıyla birlikte yavaş yavaş hiperaktivite ve konsantrasyon sorunları öğretmenler tarafından fark edilmeye başlanabilir. Bu da çok önemlidir. Çünkü bu sorunlar ne kadar erken fark edilir, çözüme doğru ne kadar erken yol alınırsa daha sonraki okul yıllarındaki başarısı için de o kadar önemlidir. 

Çocuklarda motor becerilerle ilgili birtakım sorunların da iyi fark edilebildiği yaş 5-6 yaşlarıdır. Oyun oynarken veya spor yaparken bu tarz beceriler ile ilgili birtakım sorunlara rastlanırsa bunların da terapisi yönüne gidilerek bir an önce problemler ortadan kaldırılabilir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat